لايحه باشگاه خبرنگاران جوان وضعیت جوی آب و هوا

لايحه: باشگاه خبرنگاران جوان وضعیت جوی آب و هوا شهرستان سمنان فروردین ماه باشگاه خبرنگاران سمنان

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی ساخت بتن با خاکسترآتشفشان

محققان دانشگاه MIT آمریکا نوعی بتن ساختند که از سیمان و خاکستر آتشفشانی تشکیل شده است و در مقایسه با بتن عادی دارای استحکام بیشتری هست. خاکستر موجود در این بتن

ساخت بتن با خاکسترآتشفشان

ساخت بتن با خاکسترآتشفشان

عبارات مهم : انرژی

محققان دانشگاه MIT آمریکا نوعی بتن ساختند که از سیمان و خاکستر آتشفشانی تشکیل شده است و در مقایسه با بتن عادی دارای استحکام بیشتری هست. خاکستر موجود در این بتن سازگاری بیشتری با محیط زیست دارد و هزینه های انرژی و تولید بتن را نیز کم کردن می دهد.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، بر اساس این تحقیقات استفاده از بتنی که 50 درصد آن را خاکستر آتشفشانی تشکیل داده هست، انرژی موردنیاز را حدود 16 درصد کم کردن می دهد. در واقع فرآیند تولید سیمان عادی متشکل از چندین مرحله از جمله استخراج سنگ آهک، خرد کردن، اجرای فرآیندهای شیمیایی و تولید نهایی است.

فرآیند تولید سیمان عادی عامل تولید 5 درصد از دی اکسید کربن دنیا است و انرژی گرمایی زیادی جهت انجام آن مورد نیاز هست. ولی خاکستر آتشفشانی در دو مرحله استخراج و خرد کردن سنگ ها تولید می شود. به همین علت استفاده از خاکستر موجب صرفه جویی در مصرف انرژی می شود. این ماده معمولا یک ماده ضایعاتی محسوب می شود و استفاده از آن در تولید بتن موجب ایجاد ارزش افزوده می شود. همچنین استخراج آن از منابع محلی، واردات مواد خام موردنیاز جهت تولید سیمان را کم کردن داده یا زمینه را جهت صادرات این مواد فراهم می کند.

ساخت بتن با خاکسترآتشفشان

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Cleaner Production انتشار یافته هست.

واژه های کلیدی: انرژی | سیمان | استفاده | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs