لايحه باشگاه خبرنگاران جوان وضعیت جوی آب و هوا

لايحه: باشگاه خبرنگاران جوان وضعیت جوی آب و هوا شهرستان سمنان فروردین ماه باشگاه خبرنگاران سمنان

گت بلاگز اخبار پزشکی خستگی مفرط با استراحت برطرف نمی‌شود

یک دکتر سلامت روان گفت: مصرف کافئین و قهوه در جوانان جهت بیداری و دریافت انرژی از علل مبتلا شدن به خستگی مفرط هست، لیکن زمانی که کافیین بیش از حد استفاده شود با

خستگی مفرط با استراحت برطرف نمی‌شود

خستگی مفرط با استراحت برطرف نمی شود

عبارات مهم : سلامت

یک دکتر سلامت روان گفت: مصرف کافئین و قهوه در جوانان جهت بیداری و دریافت انرژی از علل مبتلا شدن به خستگی مفرط هست، لیکن زمانی که کافیین بیش از حد استفاده شود باعث خستگی مزمن می شود.

هورا چیت ساز در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه خستگی علامتی است که در بسیاری از امراض مشاهده می شود و ممکن است به مدت طولانی فرد را درگیر کند، اظهار کرد: این خستگی در بدن منجر به کم کردن فعالیت فرد شده است و شیوع بسیار بالایی در جامعه دارد و می توان گفت حدود ۱۰الی ۲۰درصد جامعه مبتلا به خستگی مفرط هستند.

خستگی مفرط با استراحت برطرف نمی‌شود

وی با اشاره به اینکه شیوع خستگی مفرط در بانوان زیاد هست، افزود: خستگی مفرط حدود چهار برابر در زن ها زیاد از مردان مشاهده می شود. حتی از سن ۴۰ تا ۶۰ سالگی نیز زیاد از بقیه سنین می توانیم خستگی را مشاهده کنیم و حتی ارتباطی چندانی با فشار کاری و میزان درآمد ندارد.

چیت ساز تصریح کرد: حتی به دنبال بعضی از امراض مانند سرما خوردگی ممکن است فرد دچار خستگی شود و نهایتا همه اینها باعث می شود فرد از لحاظ شغلی، اجتماعی و تحصیلی دچار افت شود و کارایی فرد کم کردن یابد. علایمی که به دنبال خستگی مزمن مشاهده می شود مشمول بر درد و خستگی در عضلات، نداشتن تمرکز، ایجاد مسئله در مطالعه و صحبت کردن است.

یک دکتر سلامت روان گفت: مصرف کافئین و قهوه در جوانان جهت بیداری و دریافت انرژی از علل مبتلا شدن به خستگی مفرط هست، لیکن زمانی که کافیین بیش از حد استفاده شود با

وی ادامه داد: خستگی بر روی حافظه تاثیرگذار است و علاوه بر تمرکز، حافظه کوتاه مدت را نیز دچار مسئله می کند و فرد ممکن است سردرد و درد در مفاصل یا سرگیجه داشته باشد. این مساله حتی بر روی خواب تاثیرگذار است و ممکن است منجر به بی خوابی و یا بالعکس بی خوابی منجر به خستگی شود.

این دکتر سلامت روان تصریح کرد: حتی ممکن است فرد به یک صدا حساسیت داشته باشد و پرسشها معنوی در او به وجود بیاید. حتی خستگی ممکن است روی دستگاه گوارش تاثیرگذار بوده و سندروم روده جنبش پذیر را منجر شود.

چیت ساز خاطر نشان کرد: البته باید همه این علایم به مدت شش ماه متوالی در فرد وجود داشته باشد که بتوانیم بگوییم که این فرد مبتلا به مسئله خستگی مفرط هست. خستگی مفرط با استراحت از بین نمی رود و منجر به اختلال در فعالیت روزانه فرد می شود.

خستگی مفرط با استراحت برطرف نمی‌شود

وی با بیان اینکه علل بسیار زیادی ممکن است وجود آورنده خستگی باشد و حتی ممکن است که علت مشخص نباشد، ادامه داد: جهت نمونه یک بیماری ویروسی و یا عفونی که در سیستم عصبی است می تواند این خستگی را به وجود آورد.

این دکتر سلامت روان افزود: استرس یکی از عللی است که باعث این حالت می شود. یکسری عوامل زیست محیطی مانند آلاینده های موجود در هوا، ژنتیک و کم کردن فشار خون نیز ممکن است این حالت را ایجاد کند.

یک دکتر سلامت روان گفت: مصرف کافئین و قهوه در جوانان جهت بیداری و دریافت انرژی از علل مبتلا شدن به خستگی مفرط هست، لیکن زمانی که کافیین بیش از حد استفاده شود با

چیت ساز با بیان اینکه افسردگی یکی از علل مهمی است که می تواند باعث خستگی مزمن شود، ادامه داد: بیماری های جسمی مانند کم خونی، کمبود بعضی از املاح به خاص کمبود روی، کمبود منیزیوم و کمبود ویتامین دی از علل دیگر مبتلا شدن به خستگی مفرط هست. از جمله علل دیگر کبد چرب هست.

وی ادامه داد: خواب ناکافی، رژیم های غذایی غیر صحیح جهت لاغری به خاص در زن ها، پرسشها کم کاری تیروئید، عفونت ادراری پنهان، بیماری دیابت و بیماری های قلبی از جمله علل دیگری است که منجر به خستگی مفرط می شود.

خستگی مفرط با استراحت برطرف نمی‌شود

این دکتر سلامت روان خاطر نشان کرد: مصرف کافئین و قهوه در جوانان جهت بیداری و دریافت انرژی زمانی که کافیین بیش از حد استفاده شود باعث خستگی مزمن می شود.

چیت ساز افزود: جهت تشخیص اینکه فرد دچار خستگی مفرط شده است باید به چکاب عفونت هایی که ممکن است در او وجود داشته باشد از جمله عفونت ادراری و سیستم عصبی از طریق آزمایش و معاینات آزمایش خون به کمبود کمبود آهن و ویتامین دی فرد پی برد.

وی ادامه داد: مرسوم ترین کمبود تغذیه ای که در دنیا وجود دارد کمبود آهن است و آهن نقش مهمی در اکسیژن رسانی به بدن دارد. کمبود آهن منجر به کم کردن یادگیری و کم کردن توان کاری و حتی کم کردن بهره هوشی می شود. بی حوصلگی و بی تفاوتی نیز از علایم کمبود آهن است.

چیت ساز به راهکار درمان خستگی مفرط اشاره کرد و ادامه داد: اصلاح سبک زندگی، توصیه به تحرک و فعالیت بدنی، شاد زیستن و خواب کافی از جمله شیوه های اصلاح خستگی مفرط هست. لیکن خواب کم و زیاد هر دو می تواند باعث خستگی مفرط شود.

این دکتر افزود: توصیه به استفاده از نور خورشید جهت دریافت ویتامین دی، شادابی و پیشگیری از افسردگی تاثیر مثبتی دارد. هم چنین باید روش های ارتباط صحیح را به مردم یاد بدهیم. لیکن زمانی که فرد نتواند یک ارتباط صحیح برقرار کند طبیعتا از جامعه طرد می شود و منجر به افسردگی و اضطراب در او شده است و به دنبال آن خستگی مفرط در او ایجاد می شود.

وی خاطر نشان کرد: به مردم یاد بدهیم که رضایت از زندگی و شغل داشته باشند و به توان فردی خودشان توجه و آن را تقویت و سبک تفکر خود را اصلاح کنند و نگرش منفی نداشته باشند.

این دکتر سلامت روان گفت: مردم صبوری کنند و یک برنامه روزانه مشخص جهت خود داشته باشند. تمرین های تنفسی و ماساژهای مدیتیشن و یوگا بسیار خوب هست. اگر خستگی طولانی مدت بود به دکتر مراجعه کنند تا اگر علت خستگی فرد جسمی است کنار گذاشته شود.

واژه های کلیدی: سلامت | بیماری | مشاهده | مبتلا شدن | کمبود آهن | علایم کمبود آهن | کمبود ویتامین دی | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs