لايحه باشگاه خبرنگاران جوان وضعیت جوی آب و هوا

لايحه: باشگاه خبرنگاران جوان وضعیت جوی آب و هوا شهرستان سمنان فروردین ماه باشگاه خبرنگاران سمنان

گت بلاگز اخبار پزشکی سالانه چند ایرانی در اثر مسواک نزدن می‌میرند؟

دانشمندان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران، در تازه‌ترین مطالعه خود دریافتند: بهداشت ضعیف دهان و دندان و مسواک نزدن، با بیماری های قلبی عروقی، سرطان‌ها و کم کردن

سالانه چند ایرانی در اثر مسواک نزدن می‌میرند؟

سالانه چند ایرانی در اثر مسواک نزدن می میرند؟

عبارات مهم : دندان

دانشمندان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران، در تازه ترین مطالعه خود دریافتند: بهداشت ضعیف دهان و دندان و مسواک نزدن، با بیماری های قلبی عروقی، سرطان ها و کم کردن طول عمر در ارتباط است و افراد دارای دندان از دست رفته، خالی، فاسد، و پر شده، نسبت به افرادی که دندان های کمتری از دست داده اند، زیاد در معرض فوت ومیر به علل خاص هستند.

به گزارش دیده بان علم کشور عزیزمان ایران تعدادی از مطالعات پیشین ارتباط میان بهداشت دهان و دندان و فوت و میر به علل خاص را نشان داده اند، ولی این مطالعات عمدتا در کشورهای پردرآمد انجام شده است اند.

سالانه چند ایرانی در اثر مسواک نزدن می‌میرند؟

دانشمندان دانشگاه علوم پزشکی پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز در تازه ترین تحقیق خود تحت عنوان

Oral heals and mortality in the GOLESTAN Cohort Study که در نشریه معتبر بین المللی International Journal of Epidemiology (نشریه انجمن بین المللی اپیدمیولوژی) منتشر شده، به بررسی ارتباط میان بهداشت دهان و دندان و بروز امراض و فوت و میر به علل خاص در کشور پرداختند.

دانشمندان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران، در تازه‌ترین مطالعه خود دریافتند: بهداشت ضعیف دهان و دندان و مسواک نزدن، با بیماری های قلبی عروقی، سرطان‌ها و کم کردن

در این مطالعه که به سرپرستی دکتر رضا ملک زاده، استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی پایتخت کشور عزیزمان ایران و پراستنادترین دانشمند علوم پزشکی کشور عزیزمان ایران در بستر مطالعه کوهورت – بزرگترین مطالعه آینده نگر خاورمیانه که از سال ۸۳ تا کنون، بیش از ۵۰ هزار ایرانی ۴۰ تا ۷۵ سال را با نشانه بررسی عوامل خطر سرطانها و ساير بيماريهاي مزمن در شمال شرق ايران (استان گلستان) مورد بررسی و پیگیری قرار داده است – تعداد دفعات مسواک زدن ، استفاده از دندان مصنوعی و پروتز دندان ، بر اساس خوداظهاری شرکت کنندگان و نیز اوضاع سلامت دندان آنها مشمول بر دندان های از دست رفته، فاسد، خالی و پر شده، به وسیله پزشکان آموزش دیده مورد بررسی قرار گرفتند.

محققان در ادامه، شرکت کنندگان در مطالعه مشمول بر ۴۲٫۴ درصد مرد و ۵۷٫۶ درصد زن را که با نشانه بررسی اوضاع بهداشت دهان و دندان مورد بررسی بودند، به مدت ۹ سال مورد پیگیری قرار دادند.

از آن جا که تعداد فوت و میرهای کلی گزارش شده است طی مدت بررسی ( ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۴) نزدیک به ۴ هزار نفر ( سه هزار و ۸۲۰ نفر) بود، نتیجه های بررسی ها نشان داد از این بین، یکهزار و ۹۸۱ نفر بر اثر بیماری های قلبی عروقی، ۸۳۹ نفر بر اثر سرطان ها و ۲۱۷ نفر نیز بر اثر حوادث و جراحات فوت کردند.

سالانه چند ایرانی در اثر مسواک نزدن می‌میرند؟

پزشکان ایرانی در این تحقیق، بعد از سالها پیگیری بهداشت دهان مطالعه شوندگان، «ارتباط فوت و میرهای رخ داده در جمعیت مورد مطالعه با بهداشت دهان و دندان افراد فوت شده» را به دقت مورد کنکاش و بررسی قرار دادند.

نتایج بررسی ها بسیار تامل برانگیز بود: زیاد کردن قیمت فوت و میر کلی در شرکت کنندگانی که بیشترین دندان از دست رفته را در مقایسه با افراد دارای حداقل دندان از دست رفته، داشتند.

دانشمندان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران، در تازه‌ترین مطالعه خود دریافتند: بهداشت ضعیف دهان و دندان و مسواک نزدن، با بیماری های قلبی عروقی، سرطان‌ها و کم کردن

مسواک زدن در کم کردن خطر امراض و فوت به علل خاص بسیار موثر است

طبق بررسی و نتیجه های این تحقیق، مسواک زدن به هر شکل – اعم از یک بار ، دو بار یا زیاد از دو بار در روز – خطر فوت به علل خاص از جمله بیماری قلبی، عروقی، سرطان، دیابت، انسداد مزمن ریوی و … را کم کردن می دهد ؛ آیا که نتیجه های نشان داد بین فوت و میر و اوضاع بهداشت دهان و دندان افراد ارتباط وجود دارد و بهداشت ضعیف دهان و دندان و مسواک نزدن، شانس مبتلا شدن به این امراض را تا بیش از ۴۰ درصد زیاد کردن می دهد.

سالانه چند ایرانی در اثر مسواک نزدن می‌میرند؟

از دیگر نتیجه های جالب توجه این مطالعه دانشمندان کشور آن است که حتی، اوضاع بهداشت دهان و دندان افرادی که بر اثر خودکشی و یا تصادفات فوت کرده بودند نیز با سایرین تفاوت داشت. بدان معنا که افراد دارای افسردگی که گاه منجر به خودکشی آنها شده است است و نیز افرادی که در تصادفات صدمه دیده و فوت شده است اند، بهداشت دهان و دندان ضعیف تری نسبت به سایرین داشته اند. این نتیجه که صرفا ارتباط اوضاع بهداشت دهان و دندان را با افسردگی در این مطالعه اپیدمیولوژی حاضر آشکار کرده هست، می تواند به علت این احتمال باشد که افراد دارای افسردگی، کمتر از سایرین، بهداشت دهان و دندان را رعایت می کنند و در افراد خودکشی کرده، اوضاع بهداشت دهان و دندان به مراتب بسیار ضعیف تر بوده است.

همان طور که این تحقیق اشاره کرده هست، مطالعات پیشین راجع به تاثیر بهداشت دهان و دندان در بروز امراض عمدتا در کشورهای پردرآمد انجام شده است هست. به عنوان نمونه از مجموع ۱۵ مطالعه انجام شده است در این زمینه، ۱۲ مطالعه، وجود ارتباط بین دندان های از دست رفته و بروز امراض و فوت ومیر به علل خاص را به اثبات رسانده اند ولی نتیجه های مطالعه حاضر که در بستر مطالعه کوهورت بزرگ استان گلستان انجام شده، از آن جا که می تواند نتیجه های مشابهی را جهت کشورهایی با درآمد کمتر و بهداشت دهان و دندان ضعیف تر ارائه کند، حائز اهمیت جهانی است و از این نظر مطالعه دانشمندان علوم پزشکی تهران، می تواند منحصر به فرد باشد.

وضعیت بهداشت دهان و دندان در دنیا

به گزارش خبرنگار دیده بان علم ایران، بهداشت ضعیف دهان و دندان و بیماری های لثه از بیماری های مرسوم در دنیاست. در ایالات متحده شیوع بیماری پریودنتال (بیماری پیرادندانی یا بیماری بافت های نگهدارنده دندان ها مشمول بر لثه، الیاف اتصال دهنده دندان به استخوان و بافت استخوانی اطراف دندان. اگر بهداشت دهان و دندان به درستی رعایت نشود با ایجاد پلاک دندانی و ترشح سموم از میکروب های آن بافتهای مجاور تحت تأثیر قرار می گیرند. اگر مشکلی در هر یک از اجزا، نگهدارنده دندان در استخوان ایجاد شود فرد دچار بیماری پریودنتال شده است است) در میان بزرگسالان ۴۶ درصد است.

طبق آماری که دبیر شورای عالی سلامت دهان و دندان اعلام کرده است ایرانی ها حدود ۲۰۰ میلیون دندان پوسیده دارند.

سعید عسکری گفته است: پوسیدگی دندان و بیماری های لثه شیوع بالایی در دنیا و در کشور ما دارد.

وی اظهار داشته است که حتی شیوع پوسیدگی دندان در دنیا در مقایسه با میگرن و آسم زیاد است و بر اساس آخرین پیمایش های انجام شده است در میان افراد ۳۵ تا ۴۴ سال ، به طور میانگین حدود ۳ دندان پرشده و ۶ دندان کشیده شده است و ۴ دندان پوسیده وجود دارد. همچنین آمار دندان های پوسیده در میان کودکان ایران، صعودی بوده است که این مساله هزینه های زیادی را جهت درمان نیاز دارد.

چرا دندان های خراب باعث بیماری و فوت و میر می شوند؟

دهان ما محل زندگی هزاران گونه متفاوت باکتریایی هست، تعداد محدودی از این گونه ها در بروز التهاب و عفونت نقش داشته و موجب بروز پوسیدگی دندان می شوند. بنابراین به گفته محققان، مسواک نزدن و بهداشت دهان و دندان ضعیف، از عوامل ایجاد عوض کردن در میکروبیوم دهان است و باعث بروز شرایط از دست رفتن دندان می شود. از دست رفتن دندان نیز سطح باکتری در حفره دهان را زیاد کردن می دهد و تجمع باکتریایی خطر مبتلا شدن به امراض را محتمل تر می کند.

بهداشت ضعیف دهان و دندان و این همه بیماری؟!

بیماری های لثه با تشكیل پلاك ها روی دندان به واسطه مسواک نزدن شروع می شوند. این پلاك ها لایه چسبنده ای هستند كه از غذا و باكتری تشكیل شده است و می توانند باعث خونریزی لثه ، تورم و ایجاد بیماری در آن شوند.

همچنین محققان ثابت کرده اند که بهداشت دهان و دندان، بطور قابل توجهی می تواند تشكیل پروتئین های «سی ری اكتیور» و «فیبرینوژن» را كاهش دهد؛ چراکه اوج رفتن میزان این پروتئین ها در خون احتمال مبتلا شدن به بیماری های قلبی را به شدت زیاد کردن می دهد. به گفته محققان احتمالا باكتری های موجود در این پلاك های دندانی می توانند به آسانی وارد جریان خون شده است و بعد از وارد شدن به اعضای حیاتی بدن انسان در آنها ایجاد عفونت كنند. همچنین این باكتری ها توانایی مسدود كردن جریان خون در رگ های قلبی را دارند كه در موارد شدید خطر ایست قلبی را در افراد مسن زیاد کردن می دهند. یک فرد سالم باید ۳۲ دندان در دهانش داشته باشد و تحقیقات نشان داده است اشخاصی كه كمتر از ۲۱ دندان در دهان خود دارند شانس ابتلای آنها به حمله قلبی، ۶۵ درصد زیاد هست. تحقیقات محققان دانشگاه نیویورك روی ۹ هزار زن بالغ نشان داده است احتمال مبتلا شدن به حمله قلبی در زنانی كه دچار بیماری های لثه هستند تا دوبرابر نسبت به دیگران زیاد است.

تاثیر بهداشت دهان و دندان ضعیف در مبتلا شدن به دیابت و سرطان ها

مسواك نزدن همچنین می تواند خطر مبتلا شدن به بعضی از انواع سرطان ها را در انسان زیاد كند. به طور كلی افرادی كه به بهداشت دندان و لثه های خود توجه نشان می دهند با احتمال ۱۴ درصد كمتر به سرطان دچار می شوند. در بعضی موارد، ارتباط بین بیماری های لثه و سرطان بسیار زیاد هست. جهت مثال یك فرد با دندان های خراب و لثه های متورم با احتمال ۴۹ درصد زیاد از دیگران ممكن است به سرطان كلیه دچار شود. احتمال ابتلای این شخص به سرطان های لوزالمعده و خون هم به ترتیب ۵۴ و ۳۰ درصد نسبت به سایرین زیاد است.

دیدگاه بعضی متخصصان بر این است که تورم و بیماری های مزمن لثه می تواند منجر به ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن انسان شده است و سلول های او را در برابر تومورهای سرطانی آسیب پذیر كند. بعضی دیگر از محققان هم معتقدند، باكتری های موجود در پلاك های دندانی به طور مستقیم می تواند منجر به تولید بافت های سرطانی در اعضای حیاتی بدن شوند.

بروز انسداد مزمن ریوی با مسواک نزدن

به گزارش دیده بان علم ایران، دانشمندان در آخرین تحقیقات خود متوجه ارتباط قدرتمندی بین بهداشت دهان و مبتلا شدن به بیماری انسداد ریوی مزمن یا COPD شده است اند. در این بیماری كه چهارمین عامل فوت و میر در ایالات متحده به شمار می آید عملكرد سیستم تنفسی به تدریج كاهش پیدا می كند و ریه ها به مرور وقت تخریب می شوند.

محققان معتقدند، باكتری های موجود در دهان می توانند وارد ریه شده است و هر چند وقت یك بار باعث بروز عفونت در این قسمت بسیار حساس بدن شوند. متاسفانه این باكتری ها می توانند به سرعت تقسیم شده است و بخش زیادی از ریه ها را فرا بگیرند، به همین علت افرادی كه دچار بیماری های ریوی و تنفسی هستند باید زیاد از دندان های خود محافظت كنند.

آمارها نشان می دهد، میزان مبتلا شدن به بیماری های لثه در افرادی كه دیابت دارند تا سه برابر زیاد هست. براساس تحقیقات انجام شده است به وسیله موسسه ملی بیماری های كلیه و دیابت ایالات متحده، هر قدر اوضاع بهداشت دهان و دندان در یك فرد بدتر باشد، احتمال ابتلای او به دیابت و فوت و میر بر اثر این بیماری زیاد کردن پیدا می كند. البته این ارتباط دو طرفه هست، یعنی دیابت هم می تواند روی سلامت لثه ها تاثیر منفی گذاشته و سرعت خراب شدن دندان ها را زیاد کردن دهد.

پوکی استخوان در کمین آنها که مسواک نمی زنند

از سویی دیگر در افرادی كه مسواك نمی زنند به تدریج استخوان های دندان كه در ریشه آن قرار گرفته اند تحلیل رفته و از بین می روند. این عامل باعث از بین رفتن بافت نرم لثه در اطراف دندان شده است و در نهایت باعث تخریب كامل دندان می شود. این اوضاع در بعضی از مبتلایان به بیماری لثه می تواند نشان دهنده ابتلای آنها به بیماری پوكی استخوان باشد. در افراد مبتلا به این بیماری تراكم استخوانی به تدریج كاهش پیدا كرده و استخوان ها به تدریج ضعیف می شوند. این عنوان به خصوص در میان زنان بالای ۵۰ سال اهمیت بیشتری پیدا می كند. بعد از رسیدن به سن یائسگی، تراكم بافت استخوانی در زنان كاهش می یابد كه یكی از دلایل مهم آن ایجاد تغییرات هورمونی در بدن هست. دانشمندان معتقدند، زنانی كه زیاد به دندانپزشك مراجعه می كنند، حتما باید یك بار آزمایش تراكم استخوان را هم انجام دهند تا از مبتلا شدن نداشتن خود به پوكی استخوان اطمینان پیدا كنند.

«مسواک نزدن» و زوال عقل !

بهداشت نامطلوب دهان و دندانها در عین حال پیامدهای مضر و مخربی نیز جهت مغز دارد. عدم رعایت بهداشت مناسب دندانها با تنگ شدن و انسداد سرخرگ ها در مغز مرتبط هست. هنگامی که سرخرگها و عروق مغز به علت وجود باکتری ها مسدود می شوند، این فرایند نیز به نوبه خود موجب تضعیف حافظه و زیاد کردن خطر زوال عقل می شود

تحقیقات محققان همچنین نشان داده است زنانی که به بیماری لثه مبتلا هستند دو برابر زیاد با پرسشها دوران بارداری مواجه می شوند که از جمله این پرسشها تولد نوزاد زیر وزن و زودرس هست. باکتری های لثه در واقع موجب بروز این قبیل پرسشها در زنان باردار می شوند. یک مطالعه تازه نشان داده است که بیماریهای دندانی و لثه ای و بهداشت نامناسب دهان و دندان وقت باردار شدن را در زنان به تاخیر می اندازد و امکان باردار شدن را سخت می سازد.

واژه های کلیدی: دندان | مسواک | ارتباط | بهداشت | بیماری | مطالعه | مبتلا شدن | دندان مصنوعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs